49 Doğu Türkistanlı babanın 5 yıldır dinmeyen evlat hasreti!

Yeniden Refah Partisi’ni ziyaret eden  Doğu Türkistanlı heyette yer alan çocuklar yıllardır Tayland’da hapiste tutulan babalarının kurtarılması için Türk Hükümeti’nden yardım bekliyor.

Çin zulmünden kaçıp kurtulan Uygur Türklerinin çilesi bitmek bilmiyor.

Çin, milyonlarca  Müslümanı  dünyanın gözü önünde Nazi kampına benzer toplama kampına kapatıp adeta soykırım uyguluyor. Sistematik işkencenin yapıldığı kamplara düşmek istemeyip  ülkeden kaçan Uygur Türklerinin  dertleri kaçmak ile de bitmiyor. Gittikleri ülkelerde Çin’in baskısı ile kötü muameleye maruz kalıp yıllarca sudan bahanelerle hapiste kalabiliyorlar.

Yeniden Refah Partisi’ni ziyaret eden Doğu Türkistanlı heyetin içinde yer alan kadınlar, çocuklarının 5 yıldır  Çin ile ilişkileri çok iyi olan Asya ülkesi Tayland’da hapiste olan babalarına hasret içinde büyüdüklerini  belirtti.

49 UYGUR TÜRKÜ BABA EVLATLARINA KAVUŞMAYI BEKLİYOR

Ziyaret sırasında heyete başkanlık eden Dünya Uygur  Türkleri  Derneği  Başkanı  Abdülveli Buğrahan  Çin zulmünden kaçıp Türkiye’ye doğru yayan hareket eden  219 kişilik kafilenin Tayland’da  yakalanıp hapsedildiğini, Türk Hükümeti’nin girişimleri sonucu kadın ve çocuklardan oluşan 170 kişinin Türkiye getirildiğini anlatıyor. Kalan 49 Uygur Türk’ünün hepsinin erkek olduğunu ve  5 yıldan fazladır hapiste olup serbest bırakılmadıklarını ifade eden Buğrahan ailelerinin zor durumda olduğunu belirtiyor.

YENİDEN REFAH ARACILIĞIYLA ‘BABALARI KURTARIN’ ÇAĞRISI

Çocuklarının babalarına hasret içinde ve çeşitli zorluklar içerisinde büyüdüğünü belirten Buğrahan, kendilerini  ağırlayan Yeniden Refah Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin aracılığıyla Türk Hükümeti’ne 49 Uygur Türkü’nün kurtarılması  ve ailesine kavuşması için yardım çağrısında bulundu.

Related posts

Leave a Comment